W przypadku stabilizatorów biernych najbardziej narażeni są sportowcy dyscyplin miotających – czyli rzutnych. W wyniku dynamicznych ruchów wyprostnych łokcia dochodzi do pociągania i drażnienia mięśnia dwugłowego ramienia, który ma za zadanie wyhamowywać ten ruch. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia przechodzi nad stawem ramienno-łopatkowym, byzapoczątkować swój przyczep na guzku nadpanewkowym oraz znacznie ważniejszym obrąbku stawowym. Poprzez różne czynniki drażniące obrębek stawowy łopatki dochodzi do uszkodzenia zwanego SLAP. Najpopularniejsza gradacja uszkodzeń typu SLAP dzieli się (wg. Snyder) na stopnie od I do IV.
Za stabilizację dynamiczną i prawidłowe ułożenie głowy kości ramiennej w stawie ramienno-łopatkowym odpowiada tzw. stożek rotatorów oraz mięśnie stabilizujące łopatkę. Z klinicznego punktu widzenia to właśnie w tym kompleksie wyżej wymienionych struktur dochodzi do najczęstszych zaburzeń funkcji kończyny górnej, dolegliwości bólowych i patologii. W związku z tym,że każda z tych struktur może dawać objawy bólowe, ważne aby terapeuta mógł zawęzić istniejący problem, z których najczęstsze to:
- stany zapalne oraz uszkodzenie pierścienia rotatorów;
- niestabilność stawu ramiennego;
- konflikt podbarkowy (cieśń);
- ból rzutowany.
Dodatkowo jeśli pacjent posiada długą listę wcześniej przebytych urazów, to już na wstępie utrudnia to wychwycenie źródła generującego daną dysfunkcję.