Przyczyn powstawania dyskopatii może być wiele, a do najważniejszych można zaliczyć:
- Powtarzające się mikrourazy około kręgosłupowe w wyniku czynności dnia codziennego - tzw. silne przeciążenia grzbietu na skutek zaburzeń napięcia powięziowego;
- Zatrzymanie płynów ustrojowych w obrębie korzenia nerwowego unerwiającego dysk w wyniku np. zaparć lub innych problemów z układem pokarmowym (zmiany biochemiczne)
- Odwodnienie (dehydratacja) krążka międzykręgowego –w wyniku zaburzenia odżywiania dysków na skutek zmian zwyrodnieniowych na blaszkach granicznych trzonów kręgów
Choroba ta dotyka osoby przeważnie w wieku średnim,u osób młodych natomiast jest następstwem przeciążeń fizycznych lub urazów, w wyniku których dochodzi do stanów zapalnych w okolicy krążka. U osób starszych dolegliwości związane z przesunięciem się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego prowokowane są zazwyczaj małymi ruchami, które doprowadzają do przeciążeń w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Proces ten jest postępujący z wiekiem i ściśle związany z odwodnieniem krążków.
Sam proces chorobowy posiada dwa mechanizmy z punktu widzenia klinicznego:
1) częściej występujący - to podrażnienie tkanek przykręgosłupowych (zaburzenie napięcia), w wyniku czego dochodzi do stanów zapalnych okolicznych struktur powięziowych.
2) Jako konsekwencja pierwszego mechanizmu - może doprowadzić do podrażnienia korzenia nerwowego lub worka opony twardej rdzenia kręgowego.
Jednakże najważniejsza jest obserwacja objawów, które mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie w trakcie procesu chorobowego, ponieważ objawy te często występują w innych miejscach niż odcinek lędźwiowy lub krzyżowy kręgosłupa. To samo dotyczy obrazów rezonansu magnetycznego, który może być niemiarodajny w stosunku do objawów pacjenta.