Zadbaj o zdrowie

Terapia uroginekologiczna

Czym tak naprawdę się zajmujemy?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką i leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy. Stanowi niezbędny element postępowania około i pooperacyjnego, leczenia farmakologicznego, a także coraz częściej procesu psychoterapeutycznego.

Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga także kobietom będącym w trakcie procesu leczenia niepłodności i przygotowującym się do zabiegu in-vitro. Będzie fantastycznym wsparciem dla kobiet będących w ciąży i po porodzie, siłami natury jak i drogą cesarskiego cięcia.

Czas na konkrety
Problemy i schorzenia, w których pomożemy
zespoły bólowe miednicy
bolesne współżycie
pochwica
brak satysfakcji seksualnej
inne dysfunkcje seksualne
operacje w przebiegu endometriozy
przygotowanie do operacji w obrębie miednicy mniejszej
rehabilitacja pooperacyjna w obrębie miednicy mniejszej
rozstęp mięśni prostych brzucha
nietrzymanie moczu
bolesne miesiączki
Zapisy na wizyty
  • Poprzez system online

    Możliwość wykonania całej czynności online przez www.

  • Tradycyjnie

    Przez telefon, mailem lub osobiście w gabinecie (Umińskiego 6/211, Warszawa).

Przydatne informacje
Wybierasz się na wizytę i nie wiesz co ze sobą zabrać i jak się przygotować? Oto krótki przewodnik:
  • jeśli rodziłaś zabierz ze sobą wypis ze szpitala. Możesz pamiętać wszystko z przebiegu porodu, albo z emocji nie pamiętać NIC. Wypis ze szpitala pozwoli mi poznać dokładny przebieg porodu i zastosowane środki, jak np. nacięcie krocza.
  • jeśli przebyłaś jakiekolwiek operacje/zabiegi, poważne uraz lub wypadki, możesz zrobić sobie krótką notatkę w telefonie na ten temat (kiedy i jaki to był zabieg/wypadek/uraz i co się z Tobą działo później)
  • krótka notatka w telefonie na temat przyjmowanych przez Ciebie leków oraz chorób przewlekłych będzie bardzo pomocna
  • jeśli robiłaś ostatnio diagnostykę problemu z którym się zgłaszasz, zabierz ze sobą wyniki
  • załóż wygodne ubrania i bieliznę, wizyta powinna być dla Ciebie komfortowa
  • na wizycie może być przeprowadzone badanie wewnętrzne przez pochwę. Wiem, że dla większości z nas nie kojarzy się to z czymś fantastycznym, ale jest to bardzo ważne badanie diagnostyczne! O samym badaniu opowiem Ci więcej w następnym wpisie - nie ma się czego bać, pamiętaj że badanie może być w każdej chwili przerwane na Twoją prośbę
  • zabierz ze sobą otwartą głowę i spokój.
Czego nie musisz robić przygotowując się do wizyty:
  • depilacja miejsc intymnych i reszty ciała. Naturalne owłosienie ciała nie ma żadnego wpływu na przebieg wizyty, diagnostykę ani samą terapię!
  • jeśli nie robiłaś do tej pory diagnostyki problemu z którym się zgłaszasz (np. badań krwi, usg) - nie musisz tego robić obowiązkowo przed wizytą. Jeśli będę potrzebowała dodatkowej diagnostyki i będzie ona niezbędna dla Twojej terapii - porozmawiamy o tym na wizycie
  • na wizytę nie potrzebujesz skierowania od lekarza
  • nie polecam dzień przed/tego samego dnia używać samoopalacza - ty będziesz miała zepsutą opaleniznę a ja brązowe ręce :)
Podczas ciąży w Twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, tak hormonalnych jak i fizycznych. Zaczynając od baby brain, piersi który przygotowują się do karmienia, brzucha który mieści ok 2,5 kg miłości Twojego życia. Twoje dno miednicy podczas samej ciąży, a później w czasie porodu przeżywa istną rewolucję. Często pojawiające się wraz z rosnącym brzuchem bóle kręgosłupa nie znikają magicznie tuż po porodzie. Tym wszystkim i wieloma innymi kwestiami zajmiemy się na Twojej pierwszej wizycie po porodzie! Oto kilka niezwykle strategicznych miejsc które sprawdzimy podczas spotkania:

Brzuch – czy doszło do rozejścia mięśnia prostego brzucha (DRA), czy pojawiła się przepuklina, czy Twoje mięśnie są funkcjonalne.

Krocze/blizna po CC – jeśli doszło do nacięcia krocza lub jego pęknięcia, kończy się to zawsze szwami i blizną, tak jak w wypadku cesarskiego cięcia. W obu przypadkach sprawdzę czy rana jest całkowicie wygojona i gotowa do pracy, na ile elastyczna i mobilna jest blizna oraz jak wpływa ona na okoliczne tkanki.

Mięśnie dna miednicy – sprawdzę czy nie doszło do obniżenia narządów miednicy mniejszej, a także jak pracują twoje mięśnie - czy są funkcjonalne, mają odpowiednią wytrzymałość i siłę. Pamiętaj, że nie poród nie zawsze oznacza zupełne osłabienie mięśni dna miednicy – czasami musi pracować z ich nadmiernym napięciem.

Kręgosłup – część naszego ciała której obrywa się i bez ciąży, ale stan błogosławiony też mu nie pomaga. Przeciążenia spowodowane codziennym życiem, pracą, zmianami związanymi z ciążą i samym porodem (np. znieczulenie zewnątrzoponowe) mają kolosalny wpływ na występowanie bólu w obrębie kręgosłupa.

Oddech – czynność codzienna, naturalna, na którą często nie zwracamy uwagi, a ma przeogromny wpływ ma Twój proces rekonwalescencji po porodzie. Różne techniki oddechowe, ćwiczenia i patenty które wykorzystasz w ciągu dnia znacznie przyśpieszą Twój powrót do formy.
Końcówka ciąży a Twoje dziecko dalej wypina pośladki w złą stronę? Zanim ta sytuacja zakończy się lekarskim obrotem pod USG albo cesarskim cięciem, możemy spróbować osteopatycznego obrotu dziecka!

Osteopatyczny obrót dziecka to nie jest to samo co obrót zewnętrzny płodu wykonywany przez lekarza położnika pod USG! Sama nazwa może być trochę myląca, ponieważ nie obracamy dziecka w trakcie wizyty – tworzymy mu odpowiednie warunki do samodzielnego obrotu do ułożenia główkowego – reszta zostaje w rękach dziecka

Ale co to właściwie znaczy, że tworzymy mu odpowiednie warunki?
  • pracujemy nad normalizacją napięcia macicy mamy oraz struktur je otaczających, np. więzadeł
  • wyrównujemy napięcia w całym ciele
  • poprawiamy drenaż i przepływ płynów
  • pracujemy z napięciami w obrębie dwóch skrajnych punktów ciała – głowy i kości krzyżowej
  • uwolnimy przeponę i Twój oddech
  • wyciszymy emocje, tylko spokój nas uratuje 😉
  • pokażę Ci co możesz robić w domu żeby dalej wspomóc dziecko w obrocie.

Szukasz wkładek dopasowanych do indywidualnych potrzeb?